Jakie to uczucie, gdy świat kreci się, a Ty kręcisz się razem z nim? Wyjdź na bieżnię i zrób 30 kółek, dla mnie było to mało ekscytujące. Dziś długie wybieganie zrobiłem w taki właśnie sposób i to był mój pierwszy i ostatni raz.

Jasne, że tak długich biegów nie robi się w taki sposób, można, ale po co? Mnie skłoniła do tego pogoda. Obudziłem się i zamiarem pobiegnięcia na „DębicaTour”, niestety po otwarciu oczu zobaczyłem szarość i marność w połączaniu z mocnym wiatrem. Wybrałem pobliską bieżnie, dlaczego? Już tłumaczę.

Dzisiejszy trening

Założyłem sobie, że zrobię lekki i równy trening. Obrałem tempo w granicach 5:40 i starałem się je utrzymać. W końcu wykorzystałem międzyczasy w zegarku. To idealna sprawa na takich bieżniach, jedno okrążenie to 400m, więc za każdym razem mierzyłem czas, gdy stawałem stopą na linii startu. W ten sposób wiedziałem, czy biegnę równo, czy odbiegam od założeń. Pięknie to widać na wykresie.

Wykres tempa biegu na bieżni
Wykres tempa biegu na bieżni

Na koniec zrobiłem sobie przebieżki i zakończyłem bieg w czasie około 1:15:00 godziny. Wyszło coś około 30 okrążeń, serio nie róbcie tego w domu. Idzie dostać na głowę, ratuje tylko muzyka i ucieczka w przemyślenia.

Kilka przemyśleń z biegu:

Co fajnego daje mi bieżnia
– możliwość utrzymania stałej prędkości,
– idealne jeżeli chcę zrobić sobie np. test Coopera albo test VO2max,
– super sprawa przy interwałach, łatwo sobie wyznaczać dystans poszczególnych przyspieszeń jeżeli nie posiadany zegarka mierzącego nasz trening,
– idealna dla osób lubiących spokojny i równy trening.

Co bieżnia mi zabiera:
– zdrowie, jeżeli jest z podłożem poliuretanowym, czyli takim jakie widzimy w TV i na zawodach. Bieganie na na niej jest nie do końca zdrowie, bardzo obciąża nasze stawy. Ja biegałem dziś na powietrzu i normalnym podłożu piaskowym, jeszcze delikatnie pod moczonym przez deszcz, wiec nie było źle,
– jeżeli biegam w zamkniętym pomieszczeniu moja odporność na zmiany temperatury była by słaba. Tym samym nie uodpornił bym organizmu i częściej bym chorował,
– bieganie po bieżni pozbawione jest zróżnicowanego terenu, biegniemy cały czas po równym terenie,
– straciłbym to co lubię najbardziej – obserwację otoczenia. W trakcie biegu uwielbiam przyglądać się ludziom i przemijającym panoramom miasta.

To był naprawdę nudny trening, ale efektywny.
To był naprawdę nudny trening, ale efektywny.
Międzyczasy na starcie
Międzyczasy na starcie

Czy kiedyś wrócę na bieżnię?

Jasne, że wrócę, ale tylko przy konkretnych treningach lub testach. Wybiegania będę robił na ulicy, to jest niezastąpiony element biegowej przygody. Pamiętaj, nieważne, że na dworze pada, wieje. Biegasz dla siebie i dla siebie musisz znaleźć motywację w takich ciężkich momentach. Ja ja dziś znalazłem bez problemu, aż mi się w głowie zakręciło :)

24 okrążenie, na tym zakręcie najbardziej wiało.
24 okrążenie, na tym zakręcie najbardziej wiało.

Czas ucieka, dbam o zdrowie

Trzy tygodnie do półmaratonu, teraz tylko myślę o tym by nie złapać kontuzji. Dodatkowo wznowiłem suplementację i czas na dobrą dietę, bo to najważniejsze przy takich przygotowaniach.

PODZIEL SIĘ
Nazywam się Bartek Pussak i dla mojej córki jestem bardzo fajnym tatą. Wciąż czekam, aż sama wyzna mi miłość, bo na razie nie daje mi spać i czasami zmusza mnie do tańca. Ojcostwo odmieniło moje dotychczasowe życie i nadało mu zupełnie nowy kierunek. Jestem również fajnym mężem, zapalonym graczem, piosenkarzem (ale tylko gdy jadę samochodem), fotografem, vlogerem i dużo się uśmiecham.
 • Łukasz jasne, że tak w takich dziedzinach sportu jest to niezastąpione miejsce. Jednak Treningów biegowych na takiej powierzchni nie polecam.

 • Andrzej to czekam na info, daj mi znać wcześniej!

 • Bartku – bede :D już nie długo :) dam znac

 • Andrzej kiedyś jak będziesz w Poznaniu trzeba się wybrać :)

 • Łukasz Komisarek

  Bartek a gdzie Ty biegasz? W okolicach areny? Czy może chodzisz do lasku przy Łokietka? Ja tutaj chodzę na spacery i jest to fajny teren, bardzo zróżnicowany

  • Różnie mam kilka tras ostatnio lubię wybiegać w kierunku Świerczewa :)

 • Łukasz Komisarek

  Kiedyś biegałem na stadionie przy Olimpii (okolica jeziora Rusałka), tam jest tak rewelacyjna nawierzchnia, że bieganie może i nudne, ale jest miękko i stawów nie zniszczysz :)

  • Na rusałce biegałem 2 razy, jakoś błoto tam jest za bardzo uporczywe :)

 • Łukasz Komisarek

  Mi nie chodzi o to co kto woli, jeżeli biegasz rekreacyjnie to wiadomo, że bieganie po lesie, czy wokół jeziora będzie ciekawsze. Ale jak chodzi o np. sprint, który kiedyś trenowałem to w lesie jest to trudne i łatwo o kontuzje :)

 • Wole to co Bartek – lubie ludzi i że coś się dzieje :) Ja czekam na rybaków bo fajnie wtedy się robi kółka i ogląda ryby :D

 • Łukasz Komisarek

  Bartek przecież bieżnia nie jest na dystanse, które robisz, a jak nie chcesz sobie niszczyć stawów to przestań biegać :) i przestań chodzić ;p
  Bieżnia to rewelacyjny wynalazek dla tych co lubią szybkość :)

 • Maciej a jak :) szał na bieżni!

 • Maciej Qu one sie same robią :)

 • Kasia no wiesz, dlaczego ja tak nie zrobiłem! Następnym razem bede biegał tez tyłem :)

 • Maciej Qu

  Mowisz ze już paparazzi? ;)

 • Maciej Qu

  Do tego wszystkiego znalazłeś czas na pstrykniecie fotek :)

 • Maciej Qu

  Do tego wszystkiego znalazłeś czas na pstrykniecie fotek :)

 • Kasia Nowak

  Oj, bo jedno kółko robi się w prawo a drugie w lewo, później co drugie w prawo i w lewo, później co trzecie itd. i już jest urozmaicone bieganie ;)

 • Kasia Nowak

  Oj, bo jedno kółko robi się w prawo a drugie w lewo, później co drugie w prawo i w lewo, później co trzecie itd. i już jest urozmaicone bieganie ;)