Wieliczka, miejsce niezwykłe. Miejsce plan takich filmów jak „Seksmisja”, ale mogło by być równie dobrze, planem Władcy Pierścieni. Zatapiając się 135 metrów w głąb ziemi, na chwile możemy odpocząć od szybkiego życia na powierzchni.

To była moja pierwsza wizyta w kopalni, mając wyobrażenie brudu, odgłosów kilofów i unoszącego się pyłu, ciężko w 100% być zadowolonym. To bardzo skomercjalizowane miejsce, soli się już tam nie wydobywa od kilku dobrych lat, a pozostałe zasoby są obecnie naszą krajową rezerwą. Podobno wystarczą na około 30 lat.

Przed zjazdem pod ziemie, czułem lekki niepokój, który szybko zamienił się w lekki niedosyt. Blisko 3 godzinna wycieczka, to idealna opcja dla osób lubiących historię. Ja nie lubię. Mnie interesuje w jaki sposób wydobywało się sól, tworzyło i wzmacniało, liczące ponad 300 km, korytarze. Budowało ponad 2 tysiące komnat i jak wyglądała praca w takim miejscu. Niestety mało się dowiedziałem. Może to wina przewodnika? Miły Pan z wąsem, był naprawdę sympatyczny. Czasami tylko, mówiąc do mikrofonu, siadał w oddali i swoim zmęczonym, ochrypłym głosem informował nas, kiedy Mikołaj Kopernik odwiedził to miejsce. Wydaje mi się, ze zbierał tym sposobem siły na kolejne etapy oprowadzania.

Mam trochę mieszane uczucia, fajnie to wszystko zobaczyć. Jasne, że to bardzo fajna atrakcja, świadczy o tym duża choćby ilość zagranicznych i polskich turystów. Wejście do kopalni kosztuje 52 pln os osoby, jeżeli chcesz robić zdjęcia, dodatkowo trzeba dorzucić jeszcze 10 pln. Jak dla mnie trochę drogo. Podsumowując, czegoś w tym wszystkim brakuje… Może emocji? Trochę mniej komercyjnego charakteru? Sam nie wiem, ja czuję lekki niedosyt i ciężko, by mi było wrócić tam ponownie.

 

PODZIEL SIĘ
Nazywam się Bartek Pussak i dla mojej córki jestem bardzo fajnym tatą. Wciąż czekam, aż sama wyzna mi miłość, bo na razie nie daje mi spać i czasami zmusza mnie do tańca. Ojcostwo odmieniło moje dotychczasowe życie i nadało mu zupełnie nowy kierunek. Jestem również fajnym mężem, zapalonym graczem, piosenkarzem (ale tylko gdy jadę samochodem), fotografem, vlogerem i dużo się uśmiecham.
 • Masz naprawdę świetnego bloga będę zaglądać tu częściej :)
  Pierwszy raz Wieliczce byłam 2004 roku i również mnie nie zachwyciła.

 • Maciej

  52 zlocisze? Toż to rozbój w biały dzień.

  • No większość idzie na utrzymanie kopalni. Mimo wszystko jest to stanowczo za dużo dla polskiego turysty.

 • Liwia ciężko porównać nie byłem :)

 • Liwia Gaca

  Bochnia lepsza :D